Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında, Kocaeli’de Model Fabrika bilgilendirme ve İstişare Toplantısı, üniversite rektörleri, Oda ve OSB Başkanları’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Seddar Yavuz, “Kocaeli her alanda olduğu gibi bu alanda da farkını ortaya koymalı, üretime, istihdama önemli katkılar sunacak Model Fabrikamızı bir an önce aktif hale getirmelidir” dedi.

Başta KOBİ’ler olmak üzere sanayi işletmelerinde; yalın üretim ve dijital dönüşüm odaklı verimlilik artışı sağlayarak, işletmelerin katmadeğeri yüksek, ileri teknolojili ürünler üretebilme ve uluslararası seviyede rekabet edebilme kabiliyetine ulaşmalarına katkıda bulunmayı sağlayan Model Fabrika ile ilgili bilgilendirme ve istişare toplantısı, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bülent Keskinler, Kocaeli Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Doç.Dr. Mustafa Çöpoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi (Kocaeli Alikahya OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sönmez, Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, GEBKİM OSB (Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Asım Kibar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Demiroluk, Gebze OSB (GOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Arslanbey OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Ertuğ, Kandıra Gıda İhtisas OSB (Kandıra GİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas OSB (GKOSB) Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Karaköse, Dilovası OSB (Kocaeli Gebze Dilovası OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa R. Türker, İMES OSB (Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kerim Çolakoğlu, Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Muhasip Üye Necati Özsoy, Bakanlık yetkilileri ve kurum müdürleri katıldı.

“Kocaeli bu alanda da farkını ortaya koymalı”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen Genel Müdür Yardımcısı ve Daire Başkanı’nın model fabrika ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştireceklerini belirterek, yapılacak bilgilendirmelerin sonrasında katılımcıların görüş ve önerilerini alıp, karşılıklı istişarelerde bulunarak ilde kurulacak Model Fabrika ile ilgili bir sonraki aşamaya geçmek istediklerini söyledi.

Vali Yavuz, “Kocaeli her alanda olduğu gibi bu alanda da farkını ortaya koymalı, üretime ve istihdama önemli katkılar sunacak Model Fabrikamızı bir an önce aktif hale getirmelidir” dedi ve kurumsal kapasitesi ve işbirliği yüksek olan kentte her zaman destekçileri olan Büyükşehir Belediyesi’ne, üniversitelere, ilin sanayisinin bu noktaya gelmesinde emeği bulunan sanayicilere, girişimcilere, iş insanlarına ve emekçilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü yetkililerince, uygulamalı hizmetler sunan, sunulan eğitim ve danışmanlık sonrasında işletmelerde verimlilik dönüşümü sağlayan Model Fabrika ile ilgili geliştirilen yöntem ve çalışmaları içeren bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.  

Kocaeli, sosyal yardımlaşmada da lider ve öncü bir şehir

Model Fabrika kurulumu konusunda yapılacak çalışmalara ilişkin katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda istişarelerin yapılması sonrasında katılımcılara katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür eden Vali Yavuz; iş insanları ve girişimcilerin yatırım, üretim ve istihdam ve ihracata destek olmalarının yanında Valilik koordinasyonunda ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan sosyal destek ve yardımlara da önemli katkılar verdiğini ifade etti; katkı sunan ve destek veren herkese teşekkür etti: “Valiliğimize tahsis edilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinin bünyesinde dağıttığımız sosyal yardımların dışında limanlar, OSB’ler, sanayicilerimiz, iş insanlarımız ve diğer hayırsever vatandaşlarımızın destekleriyle temin edilen ve hiçbir talebe gerek kalmaksızın tespiti yapılan ihtiyaç sahibi 40 bin aileye gıda kolisi ve alışveriş kartlarını, bizzat mülki idare amirleri ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları çalışanlarımız vasıtasıyla kapı kapı giderek teslim ediyoruz.  Bunun için de size, sizlerin nezdinde katkı sunan bütün iş insanlarımıza, hayırseverlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında her hafta eşim ile birlikte 30 aileyi ziyaret ediyoruz. Kaymakam arkadaşlarımız eşleriyle beraber 10 aileyi, Vali Yardımcılarımız da 10 aileyi ziyaret ediyorlar. Şehit aileleri, Gazi, engelli, yaşlı, yetim-öksüz, ihtiyaç sahibi aile olmak üzere bu yıl sonuna kadar yaklaşık 11 bin aileyle hemhal olma hedefindeyiz. Bu şehir sadece üretimiyle değil, sosyal hizmetiyle, insanlığıyla da önde olmalıdır.”